T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
TRABZON / ORTAHİSAR - Trabzon Merkez Fen Lisesi

´Merhaba´ Deutschland, ´Hallo´ Türkiye !

Öğrencimiz Murat Bayraktar, PASCH projesi kapsamında Almanya´da düzenlenen  ´Merhaba´ Deutschland, ´Hallo´ Türkiye ! adlı 2 haftalık öğrenci değişim programına katıldı. Murat bu deneyimini şu şekilde paylaştı:

Öğrenci değişim programını ilk duyduğumda "Ben bu programa katılacağım!" demiştim. Başvuru ve mülakat sürecini başarıyla geçtim ve sonunda seçilen 25 öğrenci arasındaydım. Hiç tanımadığım 24 kişiyle daha önce bulunmadığım ve diline hakim olmadığım bir ülkeye gidecektim. Beklentim yeni bir kültürü öğrenmek, tabi bu kültürü öğrenirken kendi benliğimi unutmamak, ve bu milletin bizden daha iyi olduğu  noktaları belirleyip kendimi bu konularda geliştirmekti. Açıkçası bundan fazlası da oldu. Yeni bir kültür olan Alman kültürünü derinlemesine inceledim. Günlük yaşamda bizden farklı yaptıkları şeyleri ve bunları neden yaptıklarını öğrendim. Farklı kültürlerin arasındaki farklılıkları gözlemleme şansı buldum. En basitinden bir örnek verecek olursam, oradaki ev sahibi ailemin yanında kalırken bir akşam yemeğinde yemeğimi bitirdikten sonra çatalın arasına bıçağımı koyarak ters ´V´ işareti yaptım. Benim için bir anlamı yoktu ancak aile bana dönüp yemeği neden beğenmediğimi sordu. Gayet beğendiğimi ve minnettar olduğumu söyledim. Sonradan anladım ki bunun anlamı yemeği beğenmedim demekmiş. 

Bunların yanı sıra dil konusunda da kendimi geliştirdim.  Değişim öğrencisi olma fırsatı yakalayan herkesin bu fırsatı değerlendirmesi bu deneyimi tatması lazım. Kültürü öğrendik, dilimizi geliştirdik peki neyi yapmadık ? Eğlence!! Değişim öğrencisi olmanın en güzel taraflarından biri de unutulmaz anılara sahip olmak, gezip görerek öğrenmek, öğrenirken eğlenmektir.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 20.02.2017 - Güncelleme: 26.02.2020 10:48 - Görüntülenme: 1409
  Beğen | 0  kişi beğendi