T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
TRABZON / ORTAHİSAR - Trabzon Merkez Fen Lisesi

Haberler

May

Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları (Proje Okulları) nın katılımıyla gerçekleşen III.Ulusal Bilim Kampı Sergi ve Ödül Töreni 2-5 Mayıs tarihleri arasında Bursa´da düzenlendi. Dereceye giren tüm projeler TÜYAP Fuar Merkezi´nde organize edilen Science Expo Teknoloji Fuarı´nda sergilendi. Trabzon Merkez Fen Lisesi olarak III. Ulusal Bilim Kampı´na Endüstriyel Tasarım alanında katılım sağladık.Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Semra Müşra BEKTAŞ danışmanlığında öğrencilerimiz Sude CİVELEK ve Kadircan TÜZÜNER tarafından hazırlanan Yangın Panik Odası (YANPOD) projesi bu alanda 1. lik elde etti. 4 gün boyunca Science Expo Teknoloji Fuarı´nda projelerini anlatan öğrencilerimiz aynı zamanda bu sergiyi gezerek birçok yeni teknoloji ile tanışma fırsatı buldular. 

Öğrencilerimizi ve öğretmenimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. 

May

Okulumuz, Erasmus+ Ka219 projesi ‘No memorize Anymore Come And Play For More´ kapsamında, 4. ulusötesi öğretim hareketliliğini Macaristanın başkenti Budapeşte´ye gerçekleştirmiştir.

Nis

Türkiye Kick Box Federasyonu tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Türkiye Açık Kick Box Avrupa Kupası bu yıl Antalya´da organize edildi. 4-7 Nisan tarihlerinde 37 ülkeden 362 kulüpten toplam 2500 kişinin katılımı ile yapılan turnuvada okulumuz 11-D sınıfı öğrencisi Ecren PULATLI Genç Bayanlar 52 kg da, Low Kick branşında Avrupa 2.si oldu. 

Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Nis

18 Nisan günü pansiyonda kalan öğrencilerimizle okul bahçemizde mangal etkinliği düzenledik. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz biraraya gelerek eğlenceli anlar geçirdiler. 

Nis

Bu yıl Samsun' da düzenlenen 13. Uluslararası MEB Robot Yarışmasına katıldık.

Nis

"2019 Fuat Sezgin- İslam Bilim Tarihi Yılı" etkinlikleri kapsamında okulumuzda 28.03.2019 tarihinde tarih öğretmenimiz Atilla UZUN tarafından bir konferans verildi. Öğrencilerimizin ilgiyle izlediği konferansta; ömrünü bilime vakfedecek yeni Fuat Sezgin adaylarının aramızdan çıkmasının umulduğu dile getirildi.

Ock

12-13 Ocak 2019 Giresun Kümbet Yaylası ve Kuzualan Şelalesine öğrencilerimizle doğa yürüyüşü ve dinlence gezisi düzenledik.

Mrt

KA 209 Erasmus+ projemiz olan "No Memorize Anymore, Come and Play for More" kapsamında 19-24 Mart tarihleri arasında Polonya´nın Poznan şehrindeki Szkola Da Vinci okuluna öğretmen ve öğrencilerimizle birlikte hareketlilik düzenlendi.

Proje kapsamında  öğrenci ve öğretmenler için ilk öğrenme ve öğretme hareketliliği (LTTA) düzenlenerek 6 ülkeden oluşan proje ekipleri biraraya geldi. Katılan tüm öğrenci ve öğretmenlerin tanışması amacıyla çeşitli uyum etkinlikleri yapılarak öğrencilerin birbirleri ile iletişim kurması sağlandı. Game based learning konulu öğretmen eğitimleri düzenlenerek öğretmenlerin okullarında bu yöntemi yaygınlaştırarak derslerinin daha kolay öğrenilebilir ve daha eğlenceli hale getirilebileceği konusuna vurgu yapıldı.Öğretmen ve öğrencilere Scratch programı ile ilgili bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Öğrenciler bu programı kullanarak çeşitli eğitsel oyunlar hazırladılar. İnkscape programı kullanarak proje logosu hazırlama çalışmalarına başladılar. Öğrencilerden seçtikleri  bir ders içeriği ile ilgili video oyunu planlamaları istenerek görevli öğrenciler tarafından seçilen oyunun hazırlanması için alt yapı çalışmalarına başlandı. Poznan tarih müzesi ziyaret edilerek şehrin tarihi ile ilgili ayrıntılı bilgiler edinildi. Location Based Game etkinliği öğrencilerden belirli bir alanda verilen ipuçlarını ve yönergeleri takip ederek şifreli kelimeyi bulmaları istendi. Öğretmen ve öğrenciler Poznan İmagination Lab´ı ziyaret edilerek buradaki fizik, ekoloji ve zeka oyunları ile ilgili etkinliklere katıldılar. 

Ara

KA2 Erasmus+ Projesi koordinatörlüğünü yürüttüğümüz "No Memorize Anymore, Come and Play for More" projesi ilk toplantısını İspanya´nın Cordoba şehri Colegio Salesiano "San Luis Rey" ´de gerçekleştirdik. Proje yönetim ve kalite planının incelendiği toplantı tüm ortakların öğretmenlerinin katılımıyla sağlandı. Koordinatör okul olarak proje uygulama aktivitelerini kullanılarak hazırladığımız okulumuzun tanıtımını içeren etkinliği sunduk. 

Tüm proje ortakları öğretmenleri Cordoba şehri Palma Del Rio Belediye başkanının daveti üzerine belediye binasına ziyarette bulundular. 

Colegio Salesiano "San Luis Rey" okulu tarafından hazırlanan katılım belgeleri törenle öğretmenlere takdim edildi.Ayrıca gelecekteki hareketlilikler ve okul içi yapılacak çalışmaların planlaması yapıldı. 

 

Ağu

Erasmus+ Programi Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar 2017 yılı iyi uygulamalarının değişimine yönelik okul eğitimi, stratejik ortaklık KA219 okullar arasi projeler kapsamında okulumuz "No Memorize Anymore Come and Play For More " başlıklı projesiyle başvuru yapmış ve kabul edilmiştir. Okulumuz koordinatörlüğünde, oyun temelli öğrenmeyi konu alıp ezberci sistem yerine kalıcı öğrenmeyi hedefleyen projemiz İspanya, İtalya,Macaristan,Yunanistan ve Polonya ortaklığı ile gerçekleştirilecektir.
Projenin hazırlanmasında emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.