T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
TRABZON / ORTAHİSAR - Trabzon Merkez Fen Lisesi

Haberler

Tem

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı sonunda YKS sonuçları açıklandı. Bu sonuçlara göre Türkiye sıralamasında;

İlk 1000'de 10 öğrenci,

İlk 2000'de 21 öğrenci,

İlk 5000'de 42 öğrenci,

İlk 10000'de 59 öğrenci,

İlk 20000'de 78 öğrencimiz yer almaktadır. 

Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz...

Tem

Haz

GENÇBİZZ Girişimci Şirketler Projesi, Gençbizz Vakfı, DOKA ve MEB işbirliğiyle yapılan 139 ülkede, 50 yıldır sürdürülen bir projedir. Bu yıl ülkemizden 550 şirket bu sürece katılırken, okulumuzdan 12 şirket katıldı. Bir yıl boyunca şirketler girişimcilik eğitimleri alarak ürün tasarladılar. Yıl sonunda yapılan Türkiye finalinde Shimayen ve Bona Fide şirketlerimiz ilk 35 e kalarak finale kalmaya hak kazandılar. Shimayen Şirketimiz ise son 15 e kalarak Türkiye Galası'na katılmaya hak kazandı. Yapılan galada ise "En İyi Sunum" kategorisinde Türkiye İkincisi"En İyi Şirket" kategorisinde ise Türkiye Üçüncüsü oldular.

Proje koordinatörü öğretmenimiz Nurşen TURAN'ı ve başta Shimayen ve Bona Fide şirketlerimiz olmak üzere sürece katılan, emek veren tüm öğrencilerimizi tebrik ederiz.

Haz

03.06.2020 Çarşamba günü saat 18:00 de 11.sınıf velilerine yönelik olarak, pandemide süreç yönetimi ve DYK Kursları ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapılacaktır. Pandemi nedeni ile toplantı Zoom programı üzerinden canlı bağlantı şeklinde olacaktır. Toplantıya katılacak velilerimizin bu programı indirmeleri gerekmektedir. 

Tüm velilerimize duyurulur. 

May

Karşılıksız sevgi ve fedakarlığın simgesi olan, sevgisiyle dünyamızı güzelleştiren tüm annelerimizin "Anneler Günü" kutlu olsun.

May

Tarihi lisemiz bir değerini daha kaybetti.

Nis

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı evlerinde kutlayacak olan çocuklarımız için söyledik...

Öğrencilerimiz;

Ayşe Duru Bektaş

Zülal Kamçı

Merve Aktaş

Yaren Keskin

Elif Çolak

Ahmet Kayra Ömeroğlu

Eslem Yade Çifçi

Zeynep Seda Yazıcı

İlayda İpek Sancar

Bilge İklim Çizmecioğlu

ve Müzik öğretmenimiz Ayşe TUNÇ AKIN ve eşi Ömer AKIN'a,

katkılarından dolayı Önder KUL'a teşekkür ederiz. 

Nis

Beden eğitimi öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan egzersiz hareketleri sayesinde öğrencilerimiz evlerinde de zinde ve formda...

Nis

27.04.1941 yılında  okulumuzda Coğrafya Öğretmeni olarak göreve başlayan İsmail Hakkı Berkmen Hocamızın adı Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları ile oluşturulan kütüphanede ilelebet yaşayacaktır.Katkı sağlayan tüm paydaşlarımıza,Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanı Murat ZORLUOĞLU beyefendiye ve Trabzon Lisesi Okul Müdürü Tuncay BEŞEL beyefendiye teşekkür ediyoruz.

İsmail Hakkı Berkmen Kimdir?

1328 (1912) yılında Kastamonu'da doğan İsmail Hakkı Berkmen'in babası Kâmil'dir. Ankara Dil Tarih Coğrafya mezunu olup, 27.4.1941 tarihinde Trabzon Lisesi'nde Coğrafya öğretmenliği ile göreve başlamıştır.    Bakanlığın 592 sayı ve 12.4.1941 tarihli kararnamesi ile 85 lira ücretle 27.4.1942 de başladığı coğrafya öğretmenliği ölünceye kadar sürmüştür.

    16.11.1954 tarihinden 7.11.1955 tarihleri arasında Erzurum Lisesi Başmuavinliğine tayin edilen İsmail Hakkı Bey, Trabzon Lisesi'ne mührünü basmış abide öğretmenlerden biridir.
12 Ağustos 1974 tarihinde vefat etmiş ve vasiyeti üzerine de cenazesi doğum yeri olan Kastamonu'ya götürülmüştür.

    İsmail Hakkı Berkmen için, mesai arkadaşı o dönem coğrafya öğretmeni Hayati Doğanay mahalli gazetede şöyle yazıyordu:

    "Hakkı Bey, örnek bir öğretmendi, idealist ve yapıcı bir öğretmendi. Yaşının altmışı geçmesine rağmen, ilk göreve başlayan, heyecan dolu bir öğretmen gibiydi. Hergün liseye en erken gelen ve yine en geç ayrılan öğretmenler arasında yeralmakta fakat çalışmaları ve göreve bağlılığı, emsali kişilerle mukayese edilemiyecek kadar ilginç bir öğretmendi. Yapıcılığı ve hayat problemlerini teşhiste engin bir hayat görüşü olduğu için hemen her liseli genç tarafından başvurulan, fikir danışılan ve güvenilir bir rehber durumundaydı. Bu yönüyle de Trabzon Lisesindeki genç kuşaklar uzun zaman eksiklik hissedeceklerdir. O, dersleri arasında fırsat buldukça milli değerleri konu alarak ele alır, her konuyu, onunla ilgili tarihi bir hikâye, ya da Türk büyüklerine ait bir anı ile pekiştirirdi. İşte bu yönüyle de tenkitlere uğrardı...    Trabzon Lisesi 1974-75 öğretim yılma telafisi imkânsız olan büyük bir kayıpla giriyor. Evet şanlı lise, kendisine (33 yıl) emek vermiş dev öğretim üyesini de nihayet kaybetmenin üzüntüsü içinde bu öğretim yılına başlamıştır.

    13 Ağustos 1974 günü, şerefli lisemizin yas günüdür. Çünkü bugün Türk Milli Eğitim ordusu en genç elemanını kaybetmiştir. Dile kolay, (62 yıllık) ömrün (44 yılını), tam anlamıyla idealist ölçüler içinde, Türk gençliğine adayan yüce insan göçmüştür bu dünyadan, ilk bakışta olay pek önemli değilmiş gibi görülebilir. Nedir sanki, insan doğar, büyür, yaşar ve ölür. Biyolojik kural olarak durum bu. Ancak yaşamadan yaşamaya, hizmetten hizmete fark vardır. Kimi , yaşadığı müddetçe toplumun yüz karası olur; kimi de yaşadığı müddetçe toplumun yüz akıdır.

    İşte, yüce Hakkı Bey, hem Türk öğretmen toplumunun ve hem de Trabzon Lisesi'nin yüz akı idi. Çünkü değil Ankara-lstanbul'da, İsviçre'de bile Trabzon Lisesi söz konusu edilse evvela,  Hakkı Bey akla gelir. Ondan bahsedilir.
   Trabzonlu olup da hangi mebus, hangi bakan, hangi ünlü profesör, hangi aydm... Hakkı Hoca'yı tanımaz?

    Bu hatırlama ve tanıma, derin bir saygı ve bağlılığın eseridir. Bu ferdin tanınmış olmasının asgari koşulu, ya takdir edilmiş olmak, ya da lanetlenmiş olmaktır. Ancak büyük bir gururla itiraf edebiliriz ki, Hakkı Bey hocamızın şöhreti, üstün bir takdir ve engin bir saygının belirtisidir. Türk Milli Eğitim aleminin 44 yıllık hizmeti süresince kendi çapında bu derece sevgi ve saygı toplamış bir eğitimciye ya çok nadir rastlanabilir, ya da hiç rastlanmaz.
Çünkü o, eşsiz  bir öğretmendi..."

 

 

 

 

Nis

Uzaktan eğitim sürecinde dersler teknoloji desteği ile kaldığı yerden devam ediyor. Öğretmenlerimiz EBA 'da içerikler geliştirerek, online telekonferanslar düzenleyerek, yeşil odada konu anlatımı ve soru çözümleri yapıp YouTube kanalları oluşturarak öğrencilerimize derslerine kaldıkları yerden devam etme fırsatı sunuyor.

Nis

Telekonferans aracılığıyla tüm öğretmenlerimizin katılım sağladığı online toplantı düzenlendi. Uzaktan eğitim sürecinde yapılan ve yapılacak uygulamalar ile ilgili fikir alışverişi yapılarak çeşitli kararlar alındı. 

Mrt

2019 yılı Temmuz ayı içinde okulumuzda gerçekleştirilen Pasch Almanca Dil Kampı sırasında çekilen görüntüler Goethe Enstitute tarafından derlenerek yayınlandı. 

Mrt

Mrt

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 105. yılında Çanakkale Harbi'ne giden Trabzon Liseli öğrenciler...

"Düşmanda imkân vardı, Mehmetçikte iman.

İşte buydu, Çanakkale'yi geçilmez kılan..."

Canını vatana siper etmiş, cesaretiyle destan yazmış tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...

Mrt

11.sınıf Biyoloji dersinde "İnsan Fizyolojisi" ünitesinin 4.bölümü olan "Dolaşım Sistemleri"nde ders etkinliği olarak kalp diseksiyonu yaptık ve tansiyon ölçtük. (21.02.2020)