T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
TRABZON / ORTAHİSAR - Trabzon Merkez Fen Lisesi

Haberler

Mrt

TÜBİTAK-Bilim İnsanları Destek Programları Başkanlığı tarafından 2018 yılında düzenlenen 26.Ulusal Bilim Olimpiyatları´nda öğrencimiz İkra Elif YENİÇERİ Biyoloji dalında GÜMÜŞ madalya kazanmıştır. Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Öğrencimizin başarısını tebrik üzerine okulumuzdan 1976-1977 döneminde okul birincisi olarak mezun olan ve şu an Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gökhan İPEK öğrencimizi hediyelendirerek başarısını tebrik etmişlerdir. Eğitime verdiği destek ve okulumuza kattığı değer için kendisine teşekkür ediyoruz.

 

Mrt

Trabzon Gençlik Hizmetleri´nin il genelinde düzenlediği "Liselerarası Bilgi Yarışması" nda okulmuz il birincisi olmuştur.

Okulumuzdan katılan üç ekip de yarışmanın finaline kalabilmeyi başarmıştır. 

Finalde 17 ekiple yarışan okulumuz birinciliği elde etmiştir.

Öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Şbt

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarının (Proje Okulları) yönetici, öğretmen ve öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen "III. Ulusal Bilim Kampı" bu yıl  Bursa'da TOFAŞ Fen Lisesi koordinesinde gerçekleştirildi. 4-6 Şubat tarihlerinde Uludağ Üniversitesi Yerleşkesinde gerçekleştirilen kampa Okul Müdürümüz Mehmet ÖZBİLGİ, Bilişim Teknolojileri öğretmenimiz Semra Müşra BEKTAŞ, öğrencilerimiz Sude CİVELEK ve Kadircan TÜZÜNER katıldılar. 

Şbt

Türkiye Ulusal Ajansı  tarafından desteklenen Erasmus+ Okul Eğitimi Programı kapsamında  Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğünün proje sahibi olduğu "Öğretmenim Öğreniyor Geleceğime Değer Katıyor" isimli proje kapsamında  27 Ocak 2019-02 Şubat 2019  tarihleri arasında Hollanda'nın Amsterdam  kentinde Solution Training Institute kurumunda yapılandırılmış kurs faaliyeti gerçekleştirildi.

Şbt

Okulumuz 11. sınıf öğrencilerinden Buğra Durmuş,  Goethe Enstitüsü ve Mercator Vakfı Burs Fonu aracılığıyla bu sene 4. kez verilen 100% Pasch Bursu´nu almaya hak kazanan 2 öğrenciden biri olmuştur. Bu burs ile öğrencimiz, YFU tarafından düzenlenen Almanya´da 1 yıllık değişim programına katılma imkanı kazanmıştır.

Öğrencimiz toplamda 67 kişinin başvurduğu bu bursu kazanmak için öncelikle Goethe enstitüsü ve YFU tarafından Almanca ve Türkçe olarak hazırlanan 1. aşama mülakatına katılmış ve bu aşamayı başarıyla geçen 10 kişiden biri olmuştur. Daha sonra öğrencinin motivasyonunu ölçen ve tamamı Türkçe olan 2. mülakata katılmış ve bu mülakat sonucunda Pasch bursunu almaya hak kazanan 2 öğrenciden 1´i olmuştur.

Ock

Okulumuz 12-A sınıfı öğrencisi İkra Elif YENİÇERİ TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarında biyoloji dalında Gümüş Madalya kazanarak okulumuz tarihine adını altın harflerle yazdırdı. 

Öğrencimizi ve danışman öğretmenimiz Özlem ASİLSOY´u tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Ock

9D sınıfı öğrencileri matematik öğretmenimiz Mehmet Faruk Gündoğdu ile birlikte Zigana kayak merkezine  gittiler. 

Ock

12-13 Ocak 2019 Giresun Kümbet Yaylası ve Kuzualan Şelalesine öğrencilerimizle doğa yürüyüşü ve dinlence gezisi düzenledik.

Mrt

KA 209 Erasmus+ projemiz olan "No Memorize Anymore, Come and Play for More" kapsamında 19-24 Mart tarihleri arasında Polonya´nın Poznan şehrindeki Szkola Da Vinci okuluna öğretmen ve öğrencilerimizle birlikte hareketlilik düzenlendi.

Proje kapsamında  öğrenci ve öğretmenler için ilk öğrenme ve öğretme hareketliliği (LTTA) düzenlenerek 6 ülkeden oluşan proje ekipleri biraraya geldi. Katılan tüm öğrenci ve öğretmenlerin tanışması amacıyla çeşitli uyum etkinlikleri yapılarak öğrencilerin birbirleri ile iletişim kurması sağlandı. Game based learning konulu öğretmen eğitimleri düzenlenerek öğretmenlerin okullarında bu yöntemi yaygınlaştırarak derslerinin daha kolay öğrenilebilir ve daha eğlenceli hale getirilebileceği konusuna vurgu yapıldı.Öğretmen ve öğrencilere Scratch programı ile ilgili bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Öğrenciler bu programı kullanarak çeşitli eğitsel oyunlar hazırladılar. İnkscape programı kullanarak proje logosu hazırlama çalışmalarına başladılar. Öğrencilerden seçtikleri  bir ders içeriği ile ilgili video oyunu planlamaları istenerek görevli öğrenciler tarafından seçilen oyunun hazırlanması için alt yapı çalışmalarına başlandı. Poznan tarih müzesi ziyaret edilerek şehrin tarihi ile ilgili ayrıntılı bilgiler edinildi. Location Based Game etkinliği öğrencilerden belirli bir alanda verilen ipuçlarını ve yönergeleri takip ederek şifreli kelimeyi bulmaları istendi. Öğretmen ve öğrenciler Poznan İmagination Lab´ı ziyaret edilerek buradaki fizik, ekoloji ve zeka oyunları ile ilgili etkinliklere katıldılar. 

Mrt

TÜBİTAK 49.Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Erzurum Finali Sonuçları Açıklandı

Ara

KA2 Erasmus+ Projesi koordinatörlüğünü yürüttüğümüz "No Memorize Anymore, Come and Play for More" projesi ilk toplantısını İspanya´nın Cordoba şehri Colegio Salesiano "San Luis Rey" ´de gerçekleştirdik. Proje yönetim ve kalite planının incelendiği toplantı tüm ortakların öğretmenlerinin katılımıyla sağlandı. Koordinatör okul olarak proje uygulama aktivitelerini kullanılarak hazırladığımız okulumuzun tanıtımını içeren etkinliği sunduk. 

Tüm proje ortakları öğretmenleri Cordoba şehri Palma Del Rio Belediye başkanının daveti üzerine belediye binasına ziyarette bulundular. 

Colegio Salesiano "San Luis Rey" okulu tarafından hazırlanan katılım belgeleri törenle öğretmenlere takdim edildi.Ayrıca gelecekteki hareketlilikler ve okul içi yapılacak çalışmaların planlaması yapıldı. 

 

Ağu

Erasmus+ Programi Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar 2017 yılı iyi uygulamalarının değişimine yönelik okul eğitimi, stratejik ortaklık KA219 okullar arasi projeler kapsamında okulumuz "No Memorize Anymore Come and Play For More " başlıklı projesiyle başvuru yapmış ve kabul edilmiştir. Okulumuz koordinatörlüğünde, oyun temelli öğrenmeyi konu alıp ezberci sistem yerine kalıcı öğrenmeyi hedefleyen projemiz İspanya, İtalya,Macaristan,Yunanistan ve Polonya ortaklığı ile gerçekleştirilecektir.
Projenin hazırlanmasında emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.